Kolagen pełni w ludzkim organizmie bardzo ważne funkcje, dlatego suplementacja nim jest uzasadnionym wyborem.
Jednak decyzja, który kolagen wybrać jest bardzo trudna. Najpopularniejsze kolageny to rybi, wołowy i wieprzowy. Do wyboru mamy formy jednorazowych shotów, butelek z płynem do rozcieńczania czy też saszetek z proszkiem lub kapsułek. Kolagen – jaki wybrać? Zachęcam do obejrzenia filmu, jednak zanim to zrobisz to poznaj zalety kolagenu:
- stymuluje wzrost włosów i paznokci
- zmniejsza skłonność do starzenia się skóry (powstawania zmarszczek)
- zwiększa elastyczność skóry
- zmniejsza bóle stawów
- wpływa na poprawę pracy serca
- zmniejsza demineralizację kości, co jest niezwykle ważne przy zapobieganiu osteoporozie
- ubytek kolagenu w ciele przyczynia się do powstawania cellulitu.
Podsumowując, z filmu poniżej dowiesz się:
- Który kolagen lepszy – rybi czy wołowy?
- Czy forma opakowania kolagenu ma wpływ na działanie?
- Na co zwrócić uwagę przed zakupem kolagenu
- Jakie substancje powinny znajdować się w kolagenie, żeby jego działanie było skuteczne
- Jakie opinie o pewnym produkcie mają inne kobiety
Miłego oglądania!
Jeżeli lubisz czytać badania to mam dla Ciebie bonus. Poniżej streszczenie badania z 2017 roku, którego celem było zbadanie wpływu hydrolizatu kolagenu (CH) złożonego z określonych peptydów kolagenowych na parametry biofizyczne skóry związane ze starzeniem się skóry. W tym podwójnie ślepym, kontrolowanym placebo badaniu, 69 kobiet w wieku 35-55 lat zostało losowo przydzielonych do grup otrzymujących 2500 mg lub 5000 mg kolagenu lub placebo raz dziennie przez 8 tygodni, po 23 osoby przydzielono do każdej grupy terapeutycznej.
Elastyczność skóry, wilgotność skóry, transepidermalna utrata wody i szorstkość skóry zostały obiektywnie zmierzone przed pierwszą aplikacją produktu doustnego oraz po 4 i 8 tygodniach regularnego przyjmowania. Elastyczność skóry (główne zainteresowanie) oceniano również podczas obserwacji 4 tygodnie po ostatnim przyjęciu dawki kolagenu. Pod koniec badania elastyczność skóry w obu grupach dawkowania kolagenu wykazała statystycznie istotną poprawę w porównaniu z placebo. Po 4 tygodniach kontynuacji leczenia stwierdzono statystycznie istotnie wyższy poziom elastyczności skóry u starszych kobiet.
LINK do badania: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23949208/
Przeczytaj także 👉 o sposobach na stres i zmęczenie.
Artykuł ten nie jest przeznaczony do diagnozowania, ani leczenia chorób. Nie jest alternatywą do kontaktu z lekarzem, ani nie nakłania do zaprzestania leczenia. Zastosowanie się do treści zawartych w tym artykule jest wyborem czytelnika i przejmuje on pełną odpowiedzialność za swoje czyny.