DLACZEGO NIBY ŚPISZ, ALE I TAK CZUJESZ SIĘ NIEWYSPANA?

DLACZEGO NIBY ŚPISZ, ALE I TAK CZUJESZ SIĘ NIEWYSPANA?

Brak wystarczającej ilości snu to problem, który dotyka wiele osób. Wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Znasz to uczucie, kiedy niby spałaś całą noc, ale w ciągu dnia nadal czujesz się zmęczona, drażliwa i pozbawiona energii? Niedobory snu i niska jakość odpoczynku mogą mieć znacznie bardziej negatywne konsekwencje, niż myślisz. 

Jednym z pierwszych objawów niedoboru snu, który zauważysz, to podwyższona drażliwość. Stajemy się bardziej nerwowi, a nasza cierpliwość dla partnerów, dzieci czy współpracowników drastycznie maleje.

Dlaczego jesteś nerwowa, gdy się nie wyśpisz?

Podczas snu nasz mózg się regeneruje, zwłaszcza w fazie snu głębokiego. Kiedy nie śpimy wystarczająco długo, mózg nie ma szansy w pełni odpocząć, co skutkuje osłabieniem zdolności radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami. Niewystarczająca ilość snu prowadzi do wzrostu poziomu kortyzolu, znanego jako hormon stresu. Nadmiar kortyzolu może powodować uczucie ciągłego napięcia i irytacji.

Wpływ snu na odżywianie i odchudzanie 

Niewystarczający sen nie tylko odbiera nam energię, ale również negatywnie wpływa na nasz apetyt oraz zdolność do utrzymania zdrowej diety.  Kiedy nie śpimy odpowiednio, wzrasta poziom greliny (hormonu odpowiedzialnego za uczucie głodu) oraz maleje poziom leptyny (hormonu sytości), to oznacza, że jesteśmy bardziej skłonni do sięgania po niezdrowe przekąski, zwłaszcza bogate w cukry i tłuszcze.

 Brak snu sprawia, że organizm trudniej spala tkankę tłuszczową, a jednocześnie magazynuje więcej kalorii jako tłuszcz zapasowy. Dodatkowo zmęczenie utrudnia motywację do ćwiczeń, co dodatkowo hamuje proces odchudzania.

Niewysypanie się wpływa też negatywnie na równowagę hormonalną, szczególnie na insulinę, która kontroluje poziom cukru we krwi. Zaburzenia insuliny mogą prowadzić do insulinooporności i zwiększenia ryzyka przybierania na wadze.

 3 proste nawyki, które poprawią jakość Twojego snu 

Jeśli chcesz zadbać o zdrowy sen i lepsze samopoczucie, warto wprowadzić kilka prostych zmian w swoich wieczornych nawykach:

👉 Zjedz ostatni posiłek 2-3 godziny przed snem

Ostatni posiłek dnia powinien być spożywany z odpowiednim wyprzedzeniem, aby organizm miał czas na trawienie przed pójściem spać. Postaw na dania bogate w węglowodany, które wspierają produkcję serotoniny i melatoniny – hormonów odpowiedzialnych za relaks i senność.

 👉 Odstaw ekrany na godzinę przed snem

Scrollowanie Facebooka, Instagrama czy oglądanie seriali tuż przed snem to zły pomysł. Niebieskie światło emitowane przez ekrany zakłóca produkcję melatoniny, co może utrudniać zasypianie i obniżać jakość snu.

 👉 Przewietrz sypialnię i zapewnij odpowiednią ciemność w pomieszczeniu

Chłodne, dobrze przewietrzone pomieszczenie sprzyja lepszej jakości snu. Upewnij się także, że sypialnia jest odpowiednio zaciemniona, ponieważ światło może zakłócać cykle snu i prowadzić do wybudzeń w nocy.

Co zrobić, gdy te metody jednak nie pomagają?

 Jeśli mimo wprowadzenia tych zmian nadal masz problemy ze snem, warto rozważyć wsparcie się suplementami. Szukaj preparatów, które zawierają naturalne substancje pomagające w zasypianiu i poprawiające jakość snu, takie jak:

👉  kozłek lekarski o działaniu uspokajającym, które wspomaga relaks i pomaga szybciej zasnąć,

👉  GABA, który działają hamująco na układ nerwowy, redukują stres i poprawiają jakość snu, przez ograniczenie wieczornego pobudzenia i przyśpieszenie zasypiania,

👉  ETAS, zmniejszający ilość wybudzeń w nocy, dzięki czemu możesz liczyć na głębszy i bardziej regenerujący sen.

Te i 7 innych składników znajdziesz w moim produkcie Harmony Sleep, który został stworzony, aby wspomagać zdrowy sen i poprawiać jego jakość. Dzięki niemu możesz obudzić się pełna energii, z mniejszym apetytem na niezdrowe przekąski oraz gotowa stawić czoła wyzwaniom dnia!

 

Czy znasz te problemy związane ze snem? Podziel się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami w komentarzach!

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak poprawić jakość snu? Przeczytaj jeszcze ten artykuł:

👉 Nocne wizyty w toalecie a sen

Artykuł ten nie jest przeznaczony do diagnozowania, ani leczenia chorób. Nie jest alternatywą do kontaktu z lekarzem, ani nie nakłania do zaprzestania leczenia. Zastosowanie się do treści zawartych w tym artykule jest wyborem czytelnika i przejmuje on pełną odpowiedzialność za swoje czyny. 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

CZY ODPUSZCZENIE JEST OZNAKĄ SŁABOŚCI?

CZY ODPUSZCZENIE JEST OZNAKĄ SŁABOŚCI?

ZADBAJ O SIEBIE I SWOJE EMOCJE

ZADBAJ O SIEBIE I SWOJE EMOCJE

Pizza czy burger – co lepsze?

Pizza czy burger – co lepsze?

5 Błędów treningowych, których żałuję – Ty nie musisz!

5 Błędów treningowych, których żałuję – Ty nie musisz!

Czy można przytyć od antykoncepcji hormonalnej?

Czy można przytyć od antykoncepcji hormonalnej?

ZMIANA STYLU ŻYCIA – JAK POKONAĆ BLOKADY I ZACZĄĆ DZIAŁAĆ

ZMIANA STYLU ŻYCIA – JAK POKONAĆ BLOKADY I ZACZĄĆ DZIAŁAĆ