Ile razy słyszałaś: „Zjedz jabłko, bo jest zdrowe”, „Wypij soczek, ma dużo witamin” albo “Szpinak zjedz, bo anemii dostaniesz”? Choć od dziecka uczono nas, że warzywa i owoce są podstawą zdrowego odżywiania, rzeczywistość jest nieco inna. Jako specjalistka od zdrowia i metamorfoz kobiet, mogę powiedzieć jedno – warzywa i owoce są ważne, ale na pewno nie są najważniejsze.
Twoje ciało potrzebuje białka
Podstawą zdrowego ciała, jędrnej sylwetki i regeneracji jest pełnowartościowe białko. Znajdziesz je m.in. w: mięsie, jajkach oraz izolacie białka serwatkowego (np. ISO WHEY).
Twój organizm potrzebuje go do:
– odbudowy narządów, stawów i kości,
– wzmacniania włosów,
– regeneracji ciała po wysiłku,
– zapobiegania efektowi „skinny fat” – miękka sylwetka bez jędrności.
Jeśli zależy Ci na zdrowym wyglądzie i dobrym samopoczuciu, białko powinno być filarem Twojej diety.
Tłuszcze dla zdrowia i równowagi hormonalnej
Drugim, równie ważnym elementem są zdrowe tłuszcze. Znajdziesz je m.in. w oliwie z oliwek, jajkach, awokado, orzechach i pestkach.
Tłuszcze wspierają:
– układ hormonalny – dieta uboga w tłuszcze może prowadzić do zaburzeń cyklu miesiączkowego i problemów takich jak wypadanie włosów,
– odporność,
– pracę mózgu – dla lepszej koncentracji i pamięci,
– kontrolę apetytu – zdrowe tłuszcze dają uczucie sytości, co pomaga uniknąć podjadania.
A co z warzywami i owocami?
Oczywiście, warzywa i owoce są ważnym źródłem witamin i minerałów, ale same w sobie nie zapewnią Twojemu ciału wszystkich niezbędnych składników. Bez odpowiedniej ilości białka i tłuszczów Twój organizm nie będzie funkcjonował prawidłowo.
Podsumowując, zamiast skupiać się wyłącznie na warzywach i owocach, zadbaj o to, by Twoja dieta była dobrze zbilansowana. Białka i tłuszcze to podstawa zdrowego ciała, pięknych włosów i regularnego cyklu menstruacyjnego. Owoce i warzywa powinny być jedynie uzupełnieniem, a nie fundamentem Twojego jadłospisu.
Pamiętaj, że zdrowe odżywianie to coś więcej niż przestrzeganie popularnych mitów. Twój organizm zasługuje na to, co najlepsze!
Przeczytaj także 👉 Czy jedząc pieczywo przytujesz?
Artykuł ten nie jest przeznaczony do diagnozowania, ani leczenia chorób. Nie jest alternatywą do kontaktu z lekarzem, ani nie nakłania do zaprzestania leczenia. Zastosowanie się do treści zawartych w tym artykule jest wyborem czytelnika i przejmuje on pełną odpowiedzialność za swoje czyny.