7 ZASAD ZROWEGO ŻYWIENIA, KTÓRE CAŁKOWICIE ODMIENIĄ TWOJE FUNKCJONOWANIE
W social mediach przeraża mnie ostatnio ilość dietetyków propagujących metody, które nie tyle są nieodpowiednie, ile wręcz szkodliwe dla zdrowia kobiet. Jednak jak coś się klika, to dlaczego tego nie robić, co? Ja mam zdecydowanie inne podejście! Nie liczą się dla mnie kliki, tylko mówienie prawdy i udzielanie porad, które realnie wpływają na poprawę sylwetki, zdrowia i jakości życia. Przeczytaj artykuł, który dla Ciebie przygotowałam, a poznasz 7 zasad zdrowego żywienia, które całkowicie zmienią Twoje postrzeganie diety!
Zdrowe żywienia = produkty light?
Zdrowe żywienie bardzo często interpretowane jest jako takie, które ma niską zawartość tłuszczu. Nic bardziej mylnego! Przestawienie się z sera żółtego klasycznego na ten w wersji light, nie odmieni Twojej diety. Niestety wiem, że większość kobiet woli usłyszeć: „Zjedz sobie na śniadanko bułeczkę z serkiem i wypij kawkę z mleczkiem, tylko pamiętaj, żeby mleczko miało 2% a nie 3,2% tłuszczu, a serek był light! Wtedy będziesz szczuplutka, zdrowa i zadowolona z życia”.
Pewnie krótko po zjedzeniu będziesz zadowolona z takiego obrotu sprawy, ale Twoje zdrowie i sylwetka za jakiś czas przypomną Ci te zjedzone bułeczki, serki i kawki z mlekiem. Wtedy zapłaczesz i będziesz sobie wyrzucać, dlaczego tak źle traktowałaś swój organizm. Właśnie dlatego, spisałam dla Ciebie moich 7 złotych zasad, które pomogły już wielu kobietom zadbać o siebie w najlepszy możliwy sposób.
7 reguł zdrowego odżywiania, które warto wprowadzić już dziś!
Poniżej znajdziesz 7 reguł, którymi kieruję się w życiu. Część z tych zasad jest powszechnie znana, inne powstały na bazie doświadczeń moich i kobiet, z którymi współpracowałam. Gwarantuję Ci jednak, że kiedy wdrożysz w życie i zaobserwujesz efekty, już niebawem będą to także Twoje zasady!
1. Ogranicz ilość kalorii
Zbyt długo utrzymujący się nadmiar energetyczny jest bardzo niekorzystny dla organizmu. Zwiększa ryzyko pojawienia się groźnych chorób metabolicznych, a także wpływa na trwałe pogorszenie nastroju i samopoczucia. Oczywiście zbyt duża ilość kalorii to też najprostsza droga do otyłości.
2. Wyeliminuj przetworzone produkty w diecie jak np. wędliny (o fast foodach nie wspominam nawet!)
Wiele osób uważa, że zdrowe jedzenie nie może być dobre! Nic bardziej mylnego! Wśród moich przepisów znajdziesz m.in. nuggetsy z kurczaka, burgera, pizzę czy sałatkę gyros. Wszystko pyszne, aromatyczne, a do tego maksymalnie zdrowe!
3. Wyeliminuj białe pieczywo
Klasyczny chleb czy bułka ma niski indeks sytości, co oznacza, że szybko po jej spożyciu będziesz głodna. Do tego chleba czy bułki nigdy nie je się samej, a dodatki do nich jak np. żółty ser, wędliny czy keczup nie dosyć, że nie należą do najzdrowszych, to są też bardzo kaloryczne.
4. Ogranicz ilość węglowodanów (o eliminacji cukru nawet nie wspominam!)
Zwróć uwagę na słowo „ogranicz”! Nie uważam, że musisz całkowicie usunąć węglowodany z diety (chociaż biały cukier jak najbardziej)! Natomiast ograniczenie tego składnika w diecie, na pewno dobrze Ci zrobi. Czy to, że zjesz deser na wakacjach, jest grzechem? Oczywiście, że nie! Tak samo jak kromka białego pieczywa raz na kilka tygodni. Chodzi o to, aby na co dzień ograniczyć węglowodany w swoich posiłkach.
5. Wyeliminuj całkowicie nabiał
Regularne spożywanie nabiału ma niekorzystny wpływ na zdrowie oraz Twoją sylwetkę. To jedna z najczęstszych przyczyn problemów z cerą oraz wzdęć i gazów. Zatrzymuje on też wodę podskórną, co sprawia, że powstaje i uwidacznia się cellulit. Nierzadko nabiał jest też alergenem.
6. Dostarczaj pełnowartościowe białko
Możesz to zrobić, jedząc mięso, ryby, jaja oraz izolat białka serwatkowego. Brzmi mało smacznie? Nic bardziej mylnego. Wejdź na mojego bloga i przekonaj się, że jest zupełnie inaczej www.blog.alicjajanowicz.com
7. Dostarczaj zdrowe tłuszcze
Możesz to zrobić, jedząc awokado, orzechy i oliwę z oliwek. Przygotowując pyszne, domowe guacamole czy orzechowe fit ciasto, zapewnisz swojemu organizmowi nie tylko przyjemność z jedzenia, ale także odpowiednie składniki pokarmowe, które doskonale wpłyną na jego kondycję.
A co z warzywami i owocami?
Pewnie zdziwiło Cię, że nigdzie w moich zasadach nie ma nic o jedzeniu owoców i warzyw. Faktycznie, nie ma, ponieważ według mnie nie są one kluczowe w Twojej diecie. Warzywa i owoce często są mocno „pryskane”, przez co dostarczamy do organizmu wiele substancji, które szkodzą naszemu organizmowi i sprawiają, że działa on gorzej niż mógłby funkcjonować. Dlatego warzywa spożywaj z umiarem, owoce również. Te drugie spożywaj tylko do posiłków i NIGDY nie pij soków owocowych (szczególnie pomiędzy posiłkami). Zdecydowanie lepsze jest zjedzenie dwóch jabłek niż wypicie szklanki soku z tych owoców! Temat warzyw i owoców w diecie jest kontrowersyjny, więc rozwinę go w kolejnych artykułach.
Mam nadzieję, że już niebawem wdrożysz moich 7 zasad zdrowego żywienia do Twojego codziennego planu i wreszcie poczujesz różnicę!
Chcesz podzielić się swoimi odczuciami? Zostaw komentarz!
Artykuł ten nie jest przeznaczony do diagnozowania, ani leczenia chorób. Nie jest alternatywą do kontaktu z lekarzem, ani nie nakłania do zaprzestania leczenia. Zastosowanie się do treści zawartych w tym artykule jest wyborem czytelnika i przejmuje on pełną odpowiedzialność za swoje czyny.