DLACZEGO PODJADASZ?

DLACZEGO PODJADASZ?

Najlepsza dieta to taka, którą jesteś w stanie przestrzegać. Jeżeli jesteś na diecie i ciągle podjadasz, nie osiągniesz efektów nigdy. Bez względu na zastosowany sposób żywienia.

Podjadanie to dla wielu osób przeszkoda, która nie pozwala osiągnąć im wymarzonych efektów. Podjadasz? Na dłuższą metę prowadzi to m.in. do odkładania się nadmiernej tkanki tłuszczowej, problemów zdrowotnych i złego samopoczucia. Jeżeli chcesz wygrać z tym nieprzyjemnym nawykiem – koniecznie przeczytaj poniższy tekst i znajdź przyczynę podjadania.

Spożywasz za mało kalorii

Liczba kalorii, którą powinno się spożywać, jest uzależniona od wielu czynników m.in. wieku, płci, masy ciała, rodzaju wykonywanej pracy czy aktywności fizycznej. Na tej podstawie oblicza się całkowitą przemianę materii. W zależności od tego, jakie efekty chce się osiągnąć, należy odjąć (lub dodać) odpowiednią liczbę kalorii. Często dzieje się tak, że wiele osób źle oblicza potrzebną im liczbę kalorii lub specjalnie zaniża kalorykę diety. Jest to powiązane z błędnym przekonaniem, że im mniej kalorii tym szybsze efekty – nic bardziej mylnego.
Gdy jemy za mało, organizm jest jeszcze bardziej wrażliwy na sygnały dotyczące potencjalnego dostarczenia mu pokarmu. Sprawia to, że ciężko przejść obojętnie obok różnych produktów – szczególnie przekąsek wysokokalorycznych bazujących głównie na węglowodanach i tłuszczu.

Właśnie dlatego, przyczyną Twojej ciągłej ochoty na “coś do jedzenia” może być Twoja codzienna dieta, która nie spełnia Twoich potrzeb. Jeżeli od dłuższego czasu nie widzisz efektów, to koniecznie zweryfikuj czy nie spożywasz za mało kalorii.

Co zrobić, gdy nie potrafisz wyliczyć zapotrzebowania kalorycznego? Nie licz go! Zastosuj dietę o kaloryczności 1700-2000 kcal i obserwuj swój organizm przez okres 4-6 tygodni. Jeżeli widzisz efekty – masz swoją kaloryczność. Jeżeli na takiej kaloryczności nie chudniesz – musisz ją zmniejszyć. Oczywiście istnieją jeszcze dodatkowe czynniki, przez które możesz nie gubić wagi, jak problem zdrowotny czy przebyte głodówki. Jak wygląda dobór odpowiedniej kaloryczności, opisałam dokładnie w moim e-booku Mój Plan – Twój Efekt.

zestaw metamorfoza

Podjadasz? Pij więcej wody

Woda to podstawa do prawidłowej pracy naszego organizmu. Jest niezbędnym składnikiem większości przemian zachodzących w ciele oraz narządów m.in. mózgu. Dziennie powinniśmy wypijać min. 2l wody, jednak jej spożycie zależy również od wielu dodatkowych czynników tj. masy ciała, płci.

Co więcej, już nawet niewielkie odwonienie skutkuje m.in. obniżeniem koncentracji, zmęczeniem i zaburzeniem funkcji poznawczych. W związku z tym uczucie pragnienia jest często mylone z głodem i zamiast wody sięgamy wtedy po różnego rodzaju przekąski.
Jeżeli czujesz, że nie jesteś w stanie przejść obojętnie obok miski cukierków w pracy, to w pierwszej kolejności napij się szklanki wody. To samo dotyczy poczucia zmęczenia, przez które mamy większą ochotę na wysokokaloryczne produkty. W takim wypadku również istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z pierwszym sygnałem odwodnienia. Dlatego woda powinna być pierwszym wyborem w tej sytuacji.

Nie dbasz o sen i jego higienę

Sen i dbanie o odpowiednią regenerację są istotnym filarem naszego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania. Badania pokazują, że powinniśmy spać ok. 7-8h na dobę, jednak oprócz długości bardzo ważna jest również higiena snu, która wpływa na jego jakość. Do czynników wspierających efektywny sen należą m.in. odpowiednie zaciemnienie miejsca, w którym śpimy, temperatura i wilgotność czy zminimalizowanie urządzeń generujących światło niebieskie. Co więcej, ważne jest też to, co spożywamy w ciągu dnia oraz wieczorem – badania wskazują, że na obniżenie jakości snu wpływa alkohol, nadmiar kofeiny czy ciężkostrawne posiłki. Bardzo ważne jest również dostarczanie odpowiedniej ilość magnezu.

Dlaczego brak snu i jego zła jakość wiążą się z podjadaniem? Zaburzenia snu wpływają na hormony takie jak grelina i leptyna – hormony głodu i sytości. Badania pokazują, że gdy jesteśmy zmęczeni i niewyspani, zwiększa się stężenie greliny w naszym organizmie, przez co zwiększa się nasz apetyt. Właśnie dlatego po nieprzespanej nocy istnieje wysokie prawdopodobieństwo tego, że będziemy jeść więcej, niż zazwyczaj. Jeżeli nie możesz poradzić sobie z podjadaniem, to koniecznie zwróć uwagę na to, ile śpisz i jakie działania wykonujesz przed położeniem się do łóżka – być może właśnie dlatego nie możesz osiągnąć wymarzonych efektów. Pamiętaj też – podjadasz, gorzej śpisz.

Regulujesz swoje emocje poprzez jedzenie

Żyjemy w czasach, pełnych trudnych, stresujących sytuacji, które wpływają na nasze samopoczucie i w związku z tym szukamy różnych sposobów na to, jak poradzić sobie z codziennym napięciem. Poprzez wysoką dostępność jedzenie staje się dla wielu osób najłatwiejszym i najszybszym sposobem na regulowanie nastroju.

Bardzo często zdarza się tak, że pod wpływem nieprzyjemnych wydarzeń, stresu czy innych trudnych sytuacji sięgamy po “szybką nagrodę” w postaci słodyczy czy innych wysokokalorycznych produktów. W wyniku tych działań staramy się rozładować napięcie i poprawić sobie nastrój, jednak na dłuższą metę może to prowadzić do odkładania się tkanki tłuszczowej, negatywnych konsekwencji zdrowotnych czy gorszego samopoczucia.

Nadmiar stresu prowadzi również do podwyższonego poziomu kortyzolu. Efektem tego może być m.in. brak efektów, które staramy się osiągnąć poprzez dietę i treningi.

Właśnie dlatego należy zadbać o wprowadzenie w życie aktywności, które pomogą rozładowywać napięcie i redukować poziom stresu. Do takich aktywności należą między innymi różnego rodzaju techniki relaksacyjne tj. medytacja, trening uważności czy ćwiczenia oddechowe. Pomocne mogą być też spacery na łonie natury, spędzanie czasu w towarzystwie zwierząt czy zajęcia artystyczne.

Jeżeli masz problem z podjadaniem, to zastanów się, czy w Twoim życiu pojawiają się aktywności zmniejszające codzienne napięcie. Pomocne mogą okazać się również adaptogeny, czyli związki wpływające na radzenie sobie ze stresem.

Wprowadzasz za duże restrykcje

Gdy przechodzimy “na dietę” często wiąże się to z wyznaczaniem sobie różnego rodzaju restrykcji, czy dzieleniem produktów na dobre i złe. Niestety, takie podejście nie działa na dłuższą metę i może prowadzić do szybkiego wyczerpania motywacji.
Dobrze dobrany plan dietetyczny powinien opierać się na produktach smacznych i takich, które jesteś w stanie sobie przygotować. Posiłki, które spożywasz, powinny Ci smakować i być sycące – nawet jeżeli jesteś na redukcji. W przeciwnym razie podjadanie jest nieuniknione, a efektów nie będzie.
Jeżeli uważasz, że odchudzanie to tylko restrykcje, ciągłe odmawianie, głód to pocieszę Cię – wcale tak nie jest :). Pamiętaj, zbyt duże restrykcje – podjadasz….

W e-booku „Mój Plan Twój Efekt” znajdziesz gotowy plan dietetyczny, który uwzględnia wiele pysznych posiłków.
Nie bez powodu bardzo szybko stał się bestsellerem. Jeżeli jesteś ciekawa, jaką metamorfozę po jego zastosowaniu przeszły moje klientki zerknij do kategorii PRZEMIANY KWB.

 

Artykuł ten nie jest przeznaczony do diagnozowania, ani leczenia chorób. Nie jest alternatywą do kontaktu z lekarzem, ani nie nakłania do zaprzestania leczenia. Zastosowanie się do treści zawartych w tym artykule jest wyborem czytelnika i przejmuje on pełną odpowiedzialność za swoje czyny.

Komentarze

2 komentarze

  • Magdalena

    Cześć Alicjo 🥰mam pytanie bo wykupiłam u Ciebie dietę i mam wielką prośbę czy mogłabyś udostępnić listę zakupów ( jakie mąki będą potrzebne,makarony i inne produkty).jeżeli to nie problem. Byłbym bardzo wdzięczna… kocham o serdecznie całuję

    • Alicja Janowicz

      Bardzo się cieszę, że rozpoczynasz program ☺ W diecie, którą rozpoczynasz, nie ma banalnej listy zakupów, nikt nie decyduje za Ciebie z ilu produktów korzystasz, na ilu przepisach bazujesz, jak drogich lub tanich przepisów używasz w swoje diecie.

      Na diecie Mój Plan-Twój Efekt dopasowujesz się do danej grupy, która najbardziej pasuje do Ciebie pod względem opisu, a następnie trzymasz się wytycznych opisanych w e-booku, ale posiłki wybierasz sobie sama. Ja polecam gotować od razu na 2 – 3 dni dania obiadowe i takie, które zabierają więcej czasu na przykład ciasta. Na bieżąco warto przygotowywać dania, które zajmują mniej niż pięć minut. Na moje diecie jest ich sporo. Pamiętaj, proszę, że wszystkie przepisy zgodne z dietą znajdziesz na blogu http://www.blog.alicjajanowicz.com, wszystkie wytyczne jak z tych przepisów korzystać znajdziesz w e-booku z dietą. Od teraz tak naprawdę będzie zależeć tylko od Ciebie, jak różnorodnie jesz, oraz ile wydajesz na zakupy tygodniowo lub miesięcznie ☺ Pamiętaj, proszę, że w e-booku na stronie 41 znajdziesz Q&A ze wszystkimi ważnymi informacjami, z którymi warto zapoznać się przed pierwszymi zakupami. Z kolei na blogu znajdziesz zestawienie jesiennych przepisów idealnych na teraz poniżej wysyłam Ci link 👇
      https://www.blog.alicjajanowicz.com/etykieta/zdrowa-jesien/

      Będę czekać na Twoje dietetyczne raporty ☺

      Ps. z kodem promo10 otrzymasz 10% rabatu na wszystkie produkty nieprzecenione dostępne na http://www.sklep.alicjajanowicz.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

TRENING PODCZAS MIESIĄCZKI

TRENING PODCZAS MIESIĄCZKI

Tytuł Kobiecej Marki Roku dla KWB!

Tytuł Kobiecej Marki Roku dla KWB!

CZY MUSISZ ROBIĆ CARDIO?

CZY MUSISZ ROBIĆ CARDIO?

NIE JESZ CUKRU, CZY ABY NA PEWNO?

NIE JESZ CUKRU, CZY ABY NA PEWNO?

3 RZECZY, KTÓRYCH NIGDY NIE JEM NA ŚNIADANIE!

3 RZECZY, KTÓRYCH NIGDY NIE JEM NA ŚNIADANIE!

POZNAJ 3 POWODY, DLACZEGO WYPADAJĄ CI WŁOSY

POZNAJ 3 POWODY, DLACZEGO WYPADAJĄ CI WŁOSY